Przedsiębiorcy mogą nadal skorzystać z dofinansowań do kosztów prowadzonej działalności w ramach tzw. „Tarczy antykryzysowej”.
CDB przez cały czas trwania stanu epidemii aktywnie wspiera swoich Klientów w pozyskiwaniu dostępnych środków finansowych z kolejnych edycji tzw. tarczy anty-covidowej . Współpracujący z nami przedsiębiorcy otrzymali już kilkanaście milionów złotych dofinansowań, w postaci wypłaty środków lub umorzeń wybranych zobowiązań publicznoprawnych.
Dzięki temu, w większości przypadków, uniknęli kłopotów z płynnością finansową, utrzymali zatrudnienie pracowników i aktualnie, po zniesieniu ograniczeń, mogli wznowić 100% swojej działalności.
Gdyby Państwo potrzebowali wsparcia w analizie kwalifikowalności do dostępnych programów i/lub w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji – zachęcamy do kontaktu.
Na dzień dzisiejszy (tj.16.07.2020) nadal aktywne programy pomocowe to m.in.:
- Subwencja PFR | program dostępny tylko do końca lipca br. lub wyczerpania środków
Po spełnieniu określonych w Regulaminie PFR kryteriów, przedsiębiorca może otrzymać subwencję wysokości:.
1. Mikrofirmy mogą otrzymać maksymalne dofinansowanie 324 tys.
2. MŚP maksymalnie 3,5 mln złotych
W obydwu przypadkach do 75% może zostać umorzone.
Przedsiębiorstwo może zakwalifikować się do pomocy tylko jeżeli spełnia określone w Regulaminie PFR (oraz Ustawie) wymogi oraz zatrudniał na 31 grudnia 2019 r. na umowę o pracę minimum 1 osobę.
- Wojewódzki Urząd Pracy | nabór otwarty
Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem (art.15gg) – maksymalna kwota dofinansowania wynagrodzeń dla jednego pracownika to połowa jego wynagrodzenia nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.
- Powiatowy Urząd Pracy | nabór otwarty
Pożyczka max. do 5 tys. zł z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców (art.15zzd) podlegająca w całości umorzeniu po spełnieniu przewidzianych warunków.
Z pożyczki 5 tys. może skorzystać firma która zgodnie z przepisami kwalifikuje się jako mikroprzedsiębiorca i prowadziła działalność przed 1 kwietnia 2020 r.
Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art.15zzb)
Po spełnieniu warunków wskazanych w ustawie przedsiębiorca może nawet otrzymać max 6 900 zł na każdego zatrudnionego pracownika bez konieczności zwrotu otrzymanych środków.
W powyższym tekście wskazaliśmy ramowe zasady otrzymania danego wsparcia. O kwalifikowaniu się firmy do możliwości skorzystania z wybranej pomocy oraz jej zakresu decyduje szczegółowa analiza status quo danego przedsiębiorcy (np. skorzystanie już z jednej z dostępnych form pomocy, może uniemożliwić złożenie kolejnego wniosku bądź pomoc nie będzie możliwa w pełnym zakresie).